• Slovinsko

          • Novou partnerskou školou vrámci programu Erasmus+ sa stala IZOBRAŽEVALNI CENTER, PIRAMIDA v Slovinskom Maribore, kde sa v dňoch 9.6. - 1.7.2024 uskutočnila stáž našich troch šikovných kuchárov, Simony Bobovskej, Matúša Hudáka a Michala Pástora a dvoch nádejných cukrárok Natálie Tolvajovej a Zuzany Filovej. Mariborom ich 5dní sprevádzala pani profesorka Benková Šimonová, ktorá im bola podporou a motiváciou.

            Naši kuchári pracovali v kuchyni nádhernej luxusnej reštaurácie v Retro štýle s názvom Rožmarin a naše dve cukrárky pracovali v školskej cukrárni s jedinečnou atmosférou a ich spomienky sú nezabudnuteľné.

            Všetci piati stážisti v dobrom spomínajú na svoje nové priateľstvá a na nové gastronomické triky a zážitky ako aj na krásy historického mesta na rieke Dráva.

          • Slovinsko

          • V rámci programu Erasmus+ sme sa v dňoch 13. – 17. mája 2024 zúčastnili prípravnej návštevy na novej partnerskej škole IZOBRAŽEVALNI CENTER, PIRAMIDA v meste Maribor. Návštevy sa zúčastnili pani riaditeľka PaedDr. Mamčaková, pani hlavná majsterka Mgr. Mikulová a koordinátorka Erasmus + pani Mgr. Košková.

            Cieľ návštevy bolo pripraviť zmluvné vzťahy s novou školou, oboznámenie sa s ubytovaním, stravovaním a pracoviskami na budúcu mobilitu žiakov Hotelovej akadémie.

            Program Erasmus+ spája školy a mladých ľudí z rôznych krajín, a my sme radi, že sa nám podarilo rozšíriť sieť partnerských škôl, ktorá bude obohacujúca pre rozvoj odbornej prípravy na Hotelovej akadémii.

          • Prizvaní experti

          • V rámci programu Erasmus plus sme mali možnosť privítať na našej škole dvojicu učiteľov odbornej prípravy  Bc. Martina Sedláka, DiS. a Bc. Jaroslava Paululika,  z partnerskej školy Hotelová škola a Obchodní akademie Havířov. Obaja učitelia majú bohaté skúsenosti z oblasti gastronómie, nakoľko pred ich pedagogickou kariérou, pracovali ako šéfkuchári a kuchári v rôznych reštauračných zariadeniach v Čechách a Francúzsku.

            Ich pobyt u nás sa začal v pondelok 27.05, príchodom a prehliadkou mesta Košice. Nasledujúci deň sa začala výučba varenia tradičnej českej polievky Kulajda. Rovnakú polievku, no s použitím iných postupov varili na nasledujúci deň v školskej jedálni, kde si na nej mohlo pochutnať viac ako dvesto stravníkov. Ako druhý chod pripravili zubáča so slaninovou espumou, štuchané zemiakmi s pažítkou a restovanou cuketou a mrkvou. V školskej pekárni sa venovali výučbe pečenia kváskovo – tymianového chleba, ako tradičného doplnku ku hustým českým polievkam. Po výučbe zúčastnení diskutovali o možnostiach rozvoja materiálno technického zabezpečenia kuchyniek, pričom sme získali množstvo podnetných nápadov na nákup nových kuchynských pomôcok.

            Posledný deň ich pobytu sa venovali výučbe prípravy pokrmu sviečková na smotane s houskovým  a karlovarským knedlíkom a  tradičnej držkovej polievky s tymianovo -  cibuľovým chlebom.

            Cieľom týchto aktivít bolo zvýšiť odborné zručnosti pedagógov odborných predmetov. Ďalej, oboznámiť sa o bezodpadovom využití všetkých surovín pri príprave jedál a naučiť sa vytvoriť estetický zážitok z pokrmu na tanieri.

            Všetkým zúčastneným ďakujeme za pomoc pri realizácii aktivity. Táto návšteva je obohacujúca nielen pre naše žalúdky ale aj pre upevnenie medzinárodných vzťahov.

          • Španielsko I.

          • Španielsko ako destinácia pre zahraničnú stáž v rámci programu Erasmus+ je veľmi obľúbená medzi žiakmi Hotelovej akadémie. Preto sa tím Erasmus+ rozhodol pre zrealizovanie až dvoch turnusov do slnečnej Granady. Prvý termín stáže sa uskutočnil pod vedením pani Hlubeňovej od 07.09. do 29.09.2023. Kuchári Moro, Szakács a čašníčky Červenková, Kiselová a Laffersová strávili tri týždne prácou v miestnych gastronomických zariadeniach, konkrétne v hoteloch Camino de Granada a Sercotel Palacio De Los Gamboa . Priniesli si odtiaľ množstvo zážitkov, pracovných skúseností i zlepšenie jazykových kompetencií.
             

          • Španielsko II.

          • Druhý turnus do španielskej Granady sa uskutočnil v termíne od 14.10 do 05.11.2023 pod vedením pani profesorky Soškovej, ktorá so stážistami strávila ich prvý týždeň v Španielsku. Žiačky Gajdošová, Malegová, Nižníková, Petríková, Slabá, Szanyiová, Tomčová, Vojtechovská Mária a Dominika pracovali ako čašníčky v reštauračných zariadeniach v starobylom meste Granada. Spätná väzba od stážistiek bola veľmi pozitívna, mesto i ľudia sa im veľmi páčili a s radosťou sa učili novým metódam prestierania a obsluhy.

          • Jazykový kurz ENGLISH MATTERS Dublin 2023

          • V dňoch 16. – 29. 7. 2023 sa MVDr. Erika Caisová a Ing. Klára Jandová  zúčastnili študijného pobytu jazykového kurzu English Matters Dubline,  v hlavnom meste Írska. Organizátorom tohto projektu bol English Matters´ EUROPEAN CPD Programme.

            Účelom tohto študijného pobytu v rámci celoživotného vzdelávania učiteľov bolo zlepšiť komunikačné schopnosti učiteľov v anglickom jazyku, nadviazať komunikáciu a spoluprácu s učiteľmi v Európe, porovnať formy vyučovania v jednotlivých krajinách, čo z toho by sa dalo využiť aj u nás.

            Po pristaní na letisku v Doubline sme sa double-deckerom presunuli do Trinity College, kde sme boli ubytovaní a tiež v priestoroch college prebiehal študijný kurz.

            V pondelok 17. 07. 2023 nás privítali organizátori v veľkej aule TRINITY COLLEGE. Zišli sme sa učitelia zo 14 krajín  z rôznych kútov  Európy. Za organizátorov nás privítal  Mr. Eduardo Martin.

            Každá krajina sa mala predstaviť tým, čo je pre ňu typické. Tu sme zistili, že zo Slovenska sme tu prišli traja: učiteľka Miška z Banskej Bystrice a my dve z Košíc z HA. Pesnička „A ja taká dzivočka?“ ktorou sme predstavili SLOVENSKO, sa publiku páčila. Potom nás rozdelili podľa úrovne jazykových zručností do 4-5 členných skupín a pridelili nám učiteľov. Našou učiteľkou bola sympatická Mrs. AISLING NOLAN. V našej skupine sme boli: španielka, talianka, poľka a slovenka. Komunikovali sme medzi sebou anglicky.

            Na každý deň sme mali pripravený program aj s domácimi úlohami ako napr. história a kultúra Írska, jedlo a pitie (vedieť si vybrať, objednať, prípadne opísať recept postup, ako navariť, upiecť), rozprávať o svojej práci, profesii, záľubách a trávení voľného času, írskymi rozprávkami a legendami,  o ktorých sme medzi sebou debatovali v angličtine. Naša učiteľka Mrs. AISLING NOLAN nám vysvetlila rozdiely medzi angličtinou a  Irish slang, kto sú DUBLINERS = people from Dublin a predstavila nám známych írskych vedcov, umelcov, politikov, o ktorých sme sa rozprávali v angličtine.

            Oboznámili sme sa s Dublinom aj prakticky a to návštevou pubu, ale hlavne  umeleckými skvostami Írska ako „National Museum of Archaeology“, „National Gallery o Ireland“, „Guinness Bevery“; múzeum histórie a výroby známeho Guinness piva. Z najvyššieho poschodia sme si užívali rozhľad na všetky svetové strany Dublinu.

            Podarilo sa nám kúpiť lístky na predstavenie „Riverdance“ na piatok večer. Užili sme si írsku hudbu a tanec. Musíme povedať, veľmi dojímavé clivé írske piesne, ale aj temperamentné piesne a tance.

            Ako typickí suchozemci sme boli zvedaví na more a preto víkend sme využili na cestu k moru. Vyskúšali sme, ako sa cestuje v Írsku vlakom. Bolo to úžasná skúsenosť. Na pobreží sme obdivovali more, lode, hľadiac do diaľok, snívajúc, kam všade by sme sa po mori dostali. Obdivovali sme, ako Íri rozvíjajú cestovný ruch. Navštívili sme hrady, o ktoré sa vzorne starajú a za poplatok sprístupňujú turistom. Obdivovali sme nádherné záhrady a hlavne tú starostlivosť o trávnik, kvety a stromy. Ochutnali sme morské špeciality.

            V stredu 26. 07. sme boli na výlete v údolí „GLENDALOUGH“, kde sme obdivovali krásnu prírodu a navštívili írske dedičstvo stredoveký kláštor „GLENDALOUGH“.

            Počas tohto výletu sme sa zo správ dozvedeli o tragickej smrti írskej speváčky Sinéad O´Connor. Zo všetkých kútov zneli jej piesne, všade na významných miestach sa zapaľovali za ňu sviečky. Celé Írsko si ju pripomínalo.

            V štvrtok sme diskutovali o dobrodružstvách a zážitkoch, ktoré sme v Írsku zažili. Na záver študijného pobytu sme absolvovali test o tom, čo sme sa naučili o Írsku. Každý deň ako domácu úlohu sme si opakovali anglické slovíčka, výrazy a doplňovali svoje jazykové portfólio.

            Na záver študijného pobytu v piatok sme sa všetci učitelia opäť stretli vo veľkej aule, kde sme každá pracovná skupina odprezentovali, čo sme sa naučili, čo sme videli, kde sme boli, čo sme zažili. Veľmi nám bolo ľúto, že náš pobyt v Írsku sa pomaly a isto chýli ku koncu. Ale získali sme množstvo dôvodov, námetov, prečo sa do Írska chceme vrátiť.

            Prínosom študijného pobytu bolo zlepšenie našich komunikačných schopností v anglickom jazyku a nadviazanie priateľstiev a spolupráce s učiteľmi z iných krajín.